zaprasza Dominik Uhlig


Fair play. Free Tibet.

MailWszystko jest tematem
i dlatego
wszystko jest tekstem
- Ryszard Kapuściński.


Blog > Komentarze do wpisu
MTZ...

...czyli MIĘDZYNARODOWY TYDZIEŃ ZWIERZĄT, 4-11 października

(materiał VIVA!)

Obchodzony, co roku w październiku Tydzień Zwierząt to okazja, by zastanowić się nad stosunkiem człowieka do zwierząt, nad tym, w jaki sposób są, a w jaki powinny być traktowane oraz nad tym, co człowiek powinien zrobić, by żyło im się lepiej.

Już na samym wstępie ustawy o ochronie zwierząt można przeczytać - „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.” Niestety, dość rzadko tak się dzieje. Człowiek od lat wykorzystuje zwierzęta dla swoich celów, a skala, na jaką to robi, jest coraz większa i przerażająca.

Twierdzenie, że zwierzęta nie są rzeczami, oznacza, że potrafią one czuć i cierpieć. Mimo, że nie mówią ludzkim głosem, nie mogą się skarżyć, bronić ani walczyć o swoje prawa, ból boli je tak samo, jak i nas i tak samo jak i my pragną żyć w godnych warunkach. Wiele osób nie jest jednak w stanie przyjąć tego do wiadomości. Ze swojej dominującej pozycji zapominają o tym, że ból nie jest zarezerwowany tylko dla gatunku ludzkiego. Nie widzą pot! rzeby, b y w jakikolwiek sposób poprawiać los zwierząt, starają się je tylko wykorzystać dla swoich celów jak najmniejszym kosztem, traktują je jak maszyny. Mimo, że o zwierzęta człowiek powinien dbać cały rok, to teraz jest jednak okazja do gruntownego zastanowienia się nad ich losem i miejscem w życiu człowieka.

Każdemu zwierzęciu, niezależnie od gatunku, rasy czy przeznaczenia, jakie wyznaczył mu człowiek, należy się zapewnienie mu jak najlepszych warunków. To człowiek jest odpowiedzialny za stan swojego zwierzęcia, to on powinien zadbać o to, by żyło mu się jak najlepiej. Najlepsze warunki to oczywiście takie, jakie zwierzę miałoby w naturze. Dlatego należy się starać, by zwierzę żyjące z człowiekiem miało jak najbardziej zbliżone warunki do naturalnych. Do najważniejszych z nich należy przestrzeń, by zwierzę mogło się swobodnie poruszać. Brak takiej możliwości zwierzę odczuwa tak samo, jak odczuwałby człowiek, który nie może swobodnie się wyprostować, przejść się czy spożytkować swojej energii. Ponieważ zwierzę nie żyje w naturze, tylko w środowisku stworzonym przez człowieka, to on ma za zadanie zapewnić mu odpowiednie wyżywienie, stały dostęp do wody oraz miejsce do życia, które umożliwi mu swobodny rozwój oraz spędzanie czasu. Opieka nad zwierzęciem oznacza również zapewnienie mu wystarczającej ilości ruchu oraz innych aktywności, na przykład zabawy. Zwierzęta, bowiem również potrzebują aktywnej formy spędzania czasu, inaczej, mimo iż na pierwszy rzut oka może nie być tego widać, cierpią psychicznie, co może objawiać się chorobami czy kłopotami w obcowaniu ze zwierzęciem.

Człowiek decydujący się na posiadanie jakiegokolwiek ! zwierzę cia powinien również zapewnić mu odpowiednią opiekę weterynaryjną. Zwierzę, tak jak i człowiek, może zachorować, potrzebuje też profilaktyki, jak chociażby szczepienia. Nikt nie pozbywa się dziecka, dlatego, że jest chore. Również zwierzęta nie są rzeczami, które można wyrzucić, jeśli przestają funkcjonować, jak należy. Odpowiedzialność polega właśnie na tym, by w takich momentach okazać się godnym opiekunem i zapewnić im fachową opiekę.

Często mówiąc o zwierzętach i o ich prawach, dyskusja ogranicza się jedynie do tych najpopularniejszych i najbardziej przez człowieka lubianych – do psów i kotów. Należy jednak pamiętać, że inne gatunki zasługują na to samo. To, że wyglądają inaczej i pełnią w świecie inną funkcję, nie zmienia faktu, że wszystko, co dotyczy psów i kotów – prawo do przestrzeni, ruchu, jedzenia, wody, aktywności fizycznej czy opieki zdrowotnej, dotyczy tak samo innych zwierząt, które być może nie miały tyle szczęścia by stać się ulubionymi pupilami, jednak tak samo czują i mają takie same potrzeby. Może właśnie Tydzień Zwierząt sprawi, że człowiek dostrzeże, iż to pierwsze zdanie z ustawy nie powinno być tylko płytkim, nic nieznaczącym sloganem, ale sposobem postrzegania wszystkich żywych stworzeń, które dzieli od nas mniej, niż to się może wydawać.

poniedziałek, 06 października 2008, dominik.uhlig

Polecane wpisy

  • Wyjście naprzeciw w kontekście ograniczenia antropopresji

    Pisałem dziś o decyzji Parlamentu Europejskiego, zakazującej handlu futrami fok. Poprosiłem o komentarz Ministerstwo Gospodarki, krytykowane przez obrońców zwie

  • Dobre rady na upały

    www.viva.org.pl i www.otoz.pl przysłały mi ważnego maila - polecam: Pomóżmy zwierzętom przetrwać lato! Lato potrafi być ogromnym koszmarem dla zwierząt. Potraf

  • Co mi psuje Święta

    Przedświąteczne wizyty w sklepach psują mi Święta. I już nawet nie mówię o tłoku. Ale takie scenki jak dziś. Kupuję owoce, warzywa, przechodzę koło koszyka z bi